32. Marulićevi dani

U Splitu su u organizaciji Hrvatskog narodnog kazališta Split počeli 32. Marulićevi dani, međunarodni kazališni festival hrvatskog dramskog pisma. Tijekom osam festivalskih dana splitskoj će kazališnoj publici biti ponuđeno 10 predstava u konkurenciji za festivalske nagrade u izvedbi kazališta iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Srbije. Bit će predstavljeno nekoliko recentnih teatroloških izdanja, održat će se tradicionalna radionica dramskog pisanja. Na otvorenju su svečano dodijeljene nagrade Marin Držić, a prvonagrađeni tekst koncertno su izveli studenti glume Umjetničke akademije u Splitu. Festival će završiti 28. travnja dodjelom festivalskih nagrada Marul u šest kategorija te izvedbom jedanaeste predstave 'Hamlet - evidencija zločina jedne monarhije' Tibora Hrs Pandura i Livije Pandur prema B. M. Koltèsu i W. Shakespeareu, van konkurencije, piše Dalmatinski portal.
Za sudjelovanje na Festivalu prijavljen je rekordan broj od 56 predstava iz pet zemalja: Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije i Srbije. Festival je otvoren dramskim predstavom 'Usidrene' Elvisa Bošnjaka u koprodukciji HNK Split, GDK Gavella, Zagreb i HNK Zadar. U festivalskom programu slijede predstave: Una Vizek - 'Ja od jutra nisam stao' (HNK u Mostaru), Miroslav Krleža - 'U agoniji' (HNK u Zagrebu), Tituš Brezovački 'Matiaš, grabancijaš, dijak' (HNK u Varaždinu), Josip Kozarac, Borislav Vujčić - 'Tena - kronika raspada jedne ljepote), autorski projekt Sanje Milardović 'Mala čuda' (Teatar Exit, Zagreb i Umjetnička organizacija Teatrum), Miran Kurspahić i Rona Žulj - 'Krizni stožer' (Kazališna družina Rebel, Zagreb), autorski projekt Olje Lozice 'Disanje' (Kazalište PlayDrama Split i Zagrebačko kazalište mladih), Mate Matišić - 'Ja sam ona koja nisam' (Zagrebačko kazalište mladih), Tena Štivičić - '64' (Atelje 212, Beograd).

Izvor: Dalmatinski portal

Na konferenciji za medije ravnateljica Drame HNK Split naglasila je:  'U konkurenciji imamo odličan program o kojem će više govoriti izbornica. Ja bih naglasak stavila na dramske tekstove. Ove godine imamo vrlo jaku konkurenciju od čak sedam suvremenih dramskih tekstova koji ulaze u konkurenciju za nagrade Marul za suvremeni dramski tekst. To je razlog zbog kojeg smo odlučili u žiri ovogodišnjih Marulićevih dana uključiti dva dramatičara - Tomislava Zajeca i Ivanu Vuković - pored redateljice Nenni Delmestre, oblikovatelja svjetla Denija Šesnića i kostimografkinje Irene Sušac. Dvije od drama u ovogodišnjoj konkurenciji laureati su Marina Držića. Ovogodišnje će Nagrade Marin Držić biti uručene na početku Festivala. Prvu nagradu dobila je Nikolina Rafaj za dramu 'Kamo se ide kad se odlazi' koju će čitati studenti glume drugog festivalskog dana. Drugu nagradu ravnopravno dijele Monika Herceg i Tomislav Zajec, a treću nagradu ravnopravno dijele Anita Čeko, Hrvoje Kovačević i Ivana Sajko. U programu ovogodišnjeg festivala dvije su po tekstovima laureatima Držića pa vjerujem kako je to početak trenda češćeg postavljanja tekstova koji su dobili tu nagradu'.

Povezani članci

Who's Online

We have 621 guests and no members online