Mjerenja kakvoće mora: Unatoč incidentima, kupamo se u čistom moru

"Turističko mjesto cijeli je dan plivalo u izmetu.. Spojili cijev kroz šahtu i pustili fekalije u plićak.. Gazda plažnog restorana uhvaćen pri izljevanju ulja iz friteze u more.. Ispust oborinskih voda 'poslužio' i kao kanalizacijski ispust.. Turistički brod pred polazak u sezonu ispraznio spremnik ulja u more u "home portu".. U Dućama smrdi kao da trolovi puštaju vjetrove.. Kanalizacijski sustav opet 'zaštopan', cisterne nanovo prionule poslu.. "

Nakon ovakvih naslova i podnaslova u novinama čovjek se zapita, znajući u kakvom je stanju kanalizacijski sustav u našoj općini (a pogotovo u Dugom Ratu i Jesenicama), pa gdje mi to živimo?! Gdje se mi to ljeti kupamo?! Naravno da incidentata ovakvog tipa ima, negdje se događaju skoro pa redovito, skrito pod okriljem noći (Krilo) gdje svi znaju "počinitelja" ali ga nitko ne želi "drukat" komunalcima , a negdje se dogodi s nevremena na nevrijeme, sporadično, nakon velikih kiša (Dugi Rat) ili u špici sezone kada se naša mala mjesta jednostavno "poduplaju" (Orij, Dugi Rat,..), jer osim na području Duća kanalizacijski sustav u našoj općini daleko je od standarda 21. stoljeća. Pa opet, mjerenja nadležnih državnih službi, na svih osam plaža u općini Dugi Rat na kojima se mjeri kakvoća mora (Bajnice, Krilo, Sumpetar, Dugi Rat, Dugoraćka Glavica, Duće Luka, Duće Golubinka i Omiška Glavica), a gdje se ocjene određuju na temelju kriterija definiranih Uredbom o kakvoći mora za kupanje (NN 73/08) i EU direktivom o upravljanju kakvoćom vode za kupanje (br. 2006/7/EZ), more je i na posljednjim mjerenjima ocijenjeno izvrsnom kakvoćom! Da, izvrsnom, dobro ste pročitali.. Zadnja mjerenja izvršena su 11.07.2016. godine, a plaže u našoj općini dobile su maksimalan broj bodova! Jest da je "stari" hrvatski standard bio rigorozniji glede dozvoljene koncentracije mikrobioloških pokazatelja onečišćenja od ovog novog, Europskog, no što je bilo - bilo je, a detalje mjerenja i brojke možete uvijek pronaći ovdje..

Piše: Mladen Banović

Povezani članci

Who's Online

We have 53 guests and no members online