Osvrt na Poljičku noć

U prepunoj dvorani restorana kampa "Galeb" na Priku u organizaciji  Društva Poljičana "Sv. Jure - Priko" u petak, 24.11.2017. održana je tradicionalono godišnje druženje Poljičana, Poljička noćAnte Radovčić je pozdravio skup u ime župana Blaženka Bobana, te rekao: "U našoj županiji imamo nekoliko stotina raszličitih udruga, ali jedna udruga, jedno društvo ovdje uživa posebno mjesto, a to je ova naša udruga Društvo Poljičana "Sv Jure - Priko" iz razloga što baštini istinsku tradiciju, povijesnu i kulturnu baštinu, a to je naša Poljička republika, zato Vam prenosim najiskrenije želje župana Bobana, u želji da se ova duga poljička tradicija očuva i nastavi..". Popričali smo i s slikarom Zvonkom Mihanovićem. - "Rođen sam u Sitnu Donjem, i po majci i po ocu sam Mihanović, Poljičanin. Jedan od važnijih razloga što sam večeras ovdje je ponos na moja Poljica. Kad ja po svijetu ljudima počnem pričati o Poljicima, odmah u početku im kažem: "Vi ćete misliti da vam pričam jednu bajku. Priče o Poljicima često sliče na suludu bajku. Kad kažete ljudima  da su Poljičani ukinuli kmetstvo osamdeset godina prije Francuske revolucije, da je Poljički Statut bio uzor Thomasu Mooru za pisanje knjige "Utopija" kao baza Europske demokracije, i kad im kažete da su žene u srednjem vijeku po Poljičkom Statutu imale veća prava od muškaraca, što se ni dan-danas u zapadnoj civilizaciji nije u potpunosti ostvarilo. Kako onda ne bi bio ponosan što sam Poljičanin, a sve to vidljivo je i na ovoj lijepoj večerašnjoj zabavi, vidi se kolika je svijest i interes za našim Poljcima, a posebice da je prisutna i kod mlađih generacija. A kako neće biti prisutna kad narod nikada neće zaboravit 700 godina vladavine poštenja, reda, organizacije, dobrog i poštenog života.. A ako je nekad zbog ratova i imao problema s Turcima i Venecijom, ovaj narod Poljički nikad neće zaboraviti vladavinu prava i poštenja.", kazao nam je  Zvonimir Mihanović. Ova večer je bila prilika da  sepromovira i Poljički kalendar  te neka  izdanja  Društva  o povijesti poljičke republike, a  Vlade  Zemunik je postavio izožbu svojih radova na temu o Poljicima. Uz dobru glazbu i plese, za koju se pobrino Mušac band, uslijedila je i bogata lutrija. Glavni dobitak pripao je umirovljenoj nastavnici iz Kruga, jednog od najljepših mjesta dugoratske općine.

POLJIČKA NOĆ

Tekst i foto: Davor Grgat

Osvrt na Poljičku noć

O impresijama na ovu tradicionalnu poljičku manifestaciju, upitali smo Petra Rodića, Velikog kneza društva Poljičana, koji je zadovoljan pored ostaloga rekao i sljedeće: "U organizaciji našega Društva, kao i obično krajem godine organiziramo našu, Poljičku noć, na kojoj je i ovoga puta bio veći broj uglednika, kako  Poljičana i naših gostiju, među kojima i  Jerko Roglić, načelnik poljičke općine Dugi Rat, zamjenik gradonačelnika Omiša, te izaslanik našeg župana, i brojni drugi. Iako smo se bojali malo lošijeg odaziva, raspoloženje i muzika su na nivou, a vidio sam da se ljudi odlično osjećaju, druže i zabavljaju, tako da su moji utisci kakvi samo mogu poželjeti. Vidimo da je sala skoro puna, što me je u pozitivnom smislu malo i iznenadilo. Ovdje je bitno kazati da su pored  Poljičana na ovoj našoj fešti ovdje nazočni i brojni uglednici izvan Poljica, znači brojni oni koji doslovce "drže do nas" i to nas ispunjava ponosom i zadovoljstvom. A glede delicija na Poljičkom stolu, spomenimo samo neke.. poljički soparnik, poljička vinaa i likeri.. Ovom smo željeli upriličiti druženje, da se iznova i opet prisjetimo naše tradicije, naše kulture i povijesti", rekao je Petar Rodić.

Osvrt na Poljičku noć

Povezani članci

Who's Online

We have 213 guests and no members online