Iz Regije..

Bit će gužve najesen kroz Tugare

– Imamo problema, i to velikih. Vidiš koliko je auta, pa kamioni i autobusi, kod ceste uvik moraš paziti. Ujutro, kad dica idu u školu, još je i gore. Brzo ovuda voze, jako, a tu su vrtić, škola, pošta, puno je i dice i odraslih ljudi, a neki stvarno prođu tolikom brzinom da ih jedva vidiš. Vidiš i sama koliko je opasno! Lako za nas velike, ali dica... – zabrinuto vrti glavom baba Zorka Bulić, druga je najstarija mještanka Tugara, novinarki Večernjeg lista. Uzalud znakovi ograničenja brzine, treptači, "plačko" nesavjesnim i "smajlić" savjesnim vozačima, čak i pješački prijelazi, u Tugarama se papučica gasa nekontrolirano stišće i vozila brzinom znatno većom od dopuštene manevriraju među pješacima po uskoj cesti bez nogostupa. U to su se i novinari uvjerili u samo 10-ak minuta stajanja uz cestu u središtu Tugara, na pješačkom prijelazu kod dječjeg igrališta. Međutim, cesta od Žrnovnice, preko Srinjina i Tugara do Omiša bit će znatno prometnija kada se u rujnu, kako je najavio ministar Oleg Butković, pusti u promet most Cetina s dva pripadajuća tunela koji će promet s Jadranske magistrale preusmjeravati u Poljica. Dovoljan razlog za dizanje na noge stanovnika ovoga dijela Poljičke Republike.
U Tugarama je opasno izvesti dijete na ulicu u kolicima. Uska je cesta, dva vozila i kolica ne prolaze bez zaustavljanja ili barem velikog usporavanja. Ograničenje brzine je 40 kilometara na sat. Dojma smo da ga se nitko ne drži.
- 'Ne poboljša li se sigurnost ceste, blokirat ćemo most kada ga otvore. Nitko neće proći!' - kažu uglas mještani...

GUŽVA KROZ TUGARE

Izvor: Večernji list

Članovi mjesnih odbora Tugara i Naklica potaknuli su potpisivanje peticije kojom traže da se poveća sigurnost ceste kroz njihova mjesta prije puštanja u promet mosta Cetina. Vozila će nakon toga, preko Tugara u kojima živi više od 1000 ljudi, Srinjina u kojima ih je oko 1500 i Žrnovnice, koja je najveća i ima 4000 stanovnika, dolaziti na magistralu i preko Stobreča ići prema Splitu.

Most Cetina je gotov, dolazimo u situaciju da se u rujnu otvara za promet, a nama u ŽUC-u kažu da će se projekt rekonstrukcije naše ceste dovršiti ove godine, da će rekonstrukcija započeti iduće godine i trajat će dvije godine. To znači da ćemo mi tri godine živjeti s ovim prometom koji će biti udvostručen, bez nogostupa, a imalo se dovoljno vremena da se to napravi. Razgovori su počeli na vrijeme, a još uvijek smo u fazi projekta – upozorava Matko Novaković.

Ostvare li se ambiciozne prognoze ministra Butkovića, brza cesta Solin – Omiš biti puštena u promet 2027. godine, a onda će se cijev tunela Komorjak, koji vodi prema zaleđu, odnosno Tugarama zatvoriti, a u funkciji će biti isključivo cijev koja će voditi na buduću brzu cestu.

Još 2018. godine Savez za Poljica, koji čini 18 mjesnih odbora Poljičke Republike, pisali su ministru Butkoviću i tražili da se čvor u tunelu ne zatvara, već da ostane funkcionalan i u njihovu smjeru.

– Ne razumijem zašto se toliko novca troši, imamo stručnjake gospodina Ivana Vulića, člana Saveza za Poljica, koji o tom već godinama govori, ali nitko nema sluha za njega, a troše se milijuni i milijuni za rješenja koja nisu funkcionalna. Sada širimo priču, ali želimo reći da se sve krivo rješava – upozoravaju iz Tugara. Ali, kažu, nisu uvjereni da će brza cesta Solin – Omiš biti gotova kada to u Vladi najavljuju.

To privremeno rješenje vrlo će vjerojatno biti dugotrajno. Obilaznica Split – Omiš već je puno puta probila rokove. Kod nas privremeno rješenje može trajati i 20 godina – zaključuju.

Povezani članci

Who's Online

We have 108 guests and no members online