Analiza Hajdukovih transfera: Kako je na igrače potrošeno 22 milijuna eura?
- Details
- Rubrika: Nogomet
- Datum: 24 Svibanj 2012
Sumorna sadašnjost Hajduka logična je posljedica prekomjernog trošenja kojeg smo svjedoci posljednje tri godine. Iako proteklih dvadeset godina trošimo više nego što zaradimo, od preoblikovanja u dioničko društvo, transparentnije poslovanje i financijska izvješća omogućili su nam i lakše praćenje financijskih dubioza. Ekipa portala NašHajduk.org analizirala je javno objavljene podatke o ugovorima, transferima i zaradama na igračima koji su dolazili u Hajduk od 2008. do danas. Podaci koje smo prikupili možda su i glavni razlog zašto je Hajduk u financijskom (ali i sportskom) ponoru. Nakon ovogodišnjeg otriježnjenja navijača (i medija) o minusima u Hajduku, i javnost se zapitala tko je kriv?, pitaju se i na portalu NašHajduk.org ...
ANALIZA HAJDUKOVIH TRANSFERA
Kako je na igrače potrošeno 22 milijuna eura ili hoće li netko odgovarati za trošenje 22 milijuna eura?
Izvor: NašHajduk.org
PROČITAJTE VIŠE...
Nakon ovogodišnjeg otriježnjenja navijača (i medija) o minusima u Hajduku, i javnost se zapitala tko je kriv? Svojevremeno smo prenijeli tekst suca Mladena Šimundića o tome kako je temeljna dužnost uprave društva da mora voditi poslove društva s pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika, te, ako to propusti napraviti, odgovara Hajduku za štetu koju je time nanio. Ne tako davno smo bili u prilici pročitati opsežne intervjue bivših predsjednika Uprave u kojima su pojašnjavali uspjehe iz svojih mandata. Mate Peroš, Joško Svaguša i Josip Grbić svojim izjavama odbacuju bilo kakvu odgovornost za sadašnje stanje u klubu, dapače ponosni su svojim radom.
Analiza u ovom tekstu napravljena je s željom da se provjeri na kolike su financijske iznose, gledajući ugovore s igračima, Uprave obvezale Hajduk. Ona pokazuje da se s količinom i vrijednošću igračkih ugovora očito ušlo u (pre)veliki rizik. Dosadašnje uprave su vjerovale da će im se on isplatiti, a sadašnjost nam pokazuje da nije.
Ima li tu elemenata za traženje nadoknade štete za njihove loše odluke?


Uz analizu napravili smo i TCO (Total cost of ownership) analitiku zarade (profitabilnosti) po svakom igraču koji je otišao iz Hajduka. Profitabilnost je izračunata na način da se vrijednost prodaje umanjila za iznos odštete, koju je Hajduk platio za novog igrača, isplaćene plaće, te proviziju od prodaje.
Prema toj tablici, od 27 ugovora igrača koji su otišli iz kluba, zaradilo se na samo na Jurici Buljatu, Dragi Gabriću, Ivanu Striniću i Senijadu Ibričiću. Ostalo je u minusu.
Izračunali smo i koliko je pojedini igrač zaradio po odrađenom ugovoru - recimo, Senijad Ibričić je imao prosječnu plaću od oko 480.000 eura po sezoni, koja se dobije na način da mu se zbroje plaće i 500.000 eura koje je dobio prilikom prodaje, te podijeli s vremenom kojeg je proveo u Hajduku.
Ivan Strinić je s diobom odštete prosječno po sezoni zarađivao oko 356.000 eura.
Imamo i primjer Ive Smoje kojem je Hajduk platio dodatno za raskid druge godine ugovora pa je za godinu dana "igranja" ukupno zaradio 170.000 eura.
Napominjemo da su gore navedeni podaci prikupljeni isključivo analizom novinskih natpisa o transferima, plaćama i odštetama igrača, te objavljenim financijkim izvještajima kluba, slijedom čega možemo vjerovati, ali ne i odgovarati za njihovu točnost.
Ukoliko imate dokaze kako su pojedini podaci nepotpuni ili netočni, rado ćemo ispraviti te nenamjerne pogreške.