Cilj - nulta stopa nasilja u školama i obiteljima
- Details
- Rubrika: Aktualnosti
- Datum: 08 Lipanj 2009
- Čitanja: 3281

Cilj - nulta stopa nasilja u školama i obiteljima
U mjerama za suzbijanje nasilja među mladima policija neće ići s represivnim mjerama, već će se djelovati u edukativnom i preventivnom pravcu, istaknula je Kosor
Piše: Silvana Oruč Ivoš / Vjesnik
Izvor: Vjesnik
Vlada idući tjedan usvaja opsežan program aktivnosti koji će se baviti suzbijanjem nasilja među mladima čiji je cilj ostvariti nultu stopu nasilja među mladima u školama, te prije svega obiteljima.
Također će se usvojiti zaključci koji će u program uključena ministarstva (MUP, Ministarstvo obitelji, Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa i Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi) obvezati da ispune u rokovima.
U programu aktivnosti za prevenciju nasilja među mladima u ovoj godini predviđene su tako izmjene niza zakona i podzakonskih akata od izrade Nacrta prijedloga kaznenog zakona, Pravilnika o kaznenoj evidenciji, Nacrta prijedloga zakona o izvršavanju sankcija izrečenih maloljetnicima u kaznenom i prekršajnom postupku, do Nacrta prijedloga Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji.
Riječ je, naglasila je potpredsjednica Kosor, o potpuno novom zakonu koji će na bolji način štititi žrtve obiteljskog nasilja.
Potpredsjednica je naglasila da će Ministarstvo obitelji provesti niz aktivnosti koje se tiči prevencije i to kroz Obiteljske centre u svim županijskim centrima. >Nasilje generira nasilje, a vrlo često djeca, odnosno mladi koji su mu bili izloženi i sami jednog dana postaju nasilnici<, kazala je potpredsjednica Kosor.
Vlada će preporučiti jedinicama lokalne i regionalne samouprave da se detektiraju mjesta koja generiraju nasilje poput noćnih klubova ili diskoklubova u cilju smanjenja nasilja. >Vlada ne može sama riješiti problem nasilja među mladima i nužno je da grad ili općina sami vide na kojim se mjestima i okupljalištima često događa nasilje<, rekla je.
Tražit će se da se i na lokalnoj razini osnuju Savjeti za mlade, a o čemu postoji zakonska regulativa. Zato će se, a to je inicijativa Ravnateljstva policije, uputiti preporuka gradovima da osnuju Vijeća za prevenciju, koja će okupljati sve one koji imaju bilo što za reći o problemu nasilju među mladima u toj sredini radi zajedničkog rješavanja problema. Kazala je da u mjerama za suzbijanje nasilja među mladima policija neće ići s represivnim mjerama, već će se djelovati u edukativnom i preventivnom pravcu.
Prema riječima glavnog ravnatelja policije Vladimira Fabera mladi su najskloniji fizičkom i psihičkom zlostavljanju svojih vršnjaka, te krađama. Poticaj nasilnom ponašanju uvelike ima i nelegalna prodaja duhanskih proizvoda i alkoholnih pića maloljetnicima te je ravnatelj policije najavio koordinirane akcije policije i drugih državnih institucija.
Odmah se, kazao je, kreće u osnivanje Odjela za prevenciju kriminaliteta u ravnateljstvu i svih 20 policijskih uprava. Ujedno, to će biti po prvi put u povijesti da će policija dobiti odjel koji će se baviti prevencijom nasilja ali i svih oblika ovisnosti u mladih.
Prema podacima MUP-a, u prvom tromjesečju ove godine nastavljen je pozitivan trend smanjenja ukupnog broja slučajeva kaznenih djela čiji su počinitelji maloljetnici. Tako je u odnosu na isto razdoblje u 2008. broj takvih kaznenih djela smanjen za skoro 20 posto.
Glavni ravnatelj policije kazao je kako je Hrvatska prema stopi maloljetničke delikvencije još uvijek ispod prosjeka zemalja EU-a, ali da je isto tako činjenica da se veliki broj slučajeva nasilja među mladima posebice ona lakše prirode - ne prijavljuju, a što sasvim sigurno utječe na ukupnu stopu.
Posebna briga o djeci s invaliditetom
Potpredsjednica Vlade Kosor naglasila je da će se posebna briga voditi o djeci s invaliditetom koja su često dvostruke, trostruke žrtve nasilja. Programom će se poticati i kampanja protiv tjelesnoga kažnjavanja djece.
Tako će već u subotu, kada će igrati nogometne reprezentacije Hrvatske i Ukrajine, na stadionu u Maksimiru emitirati spot kampanje >Trebam ljubav<. Još se pregovara da igrači, a ako ne oni, onda djeca koja ih uvode na stadion, dođu s majicom kampanje, kazala je Kosor i dodala da su se za njih odlučili jer je riječ o popularnim osobama i idolima mladih.
Faber: U rješavanje problema Ribnjaka mora se uključiti i Grad Zagreb
Za uspješno djelovanje policije i sprječavanje maloljetničke delinkvencije važna je jača sinergija s ostalim državnim institucijama te s tijelima lokalne uprave.
Faber je naveo primjer zagrebačkog parka Ribnjaka u kojem su se u posljednje dvije godine dogodila tri ubojstva, ali je i poznato da se u njemu stalno konzumira droga i alkohol. To, međutim, poručio je, policija ne može riješiti sama.
U konkretnom slučaju, smatra, mora se uključiti Grad, na primjer tako da uvede bolju rasvjetu i inspekcije koje će pratiti prodaju alkohola maloljetnicima, a policija treba dati ophodnje koje će pratiti što se događa u tom parku.
Odredbe KZ-a o zloporabi opojnih droga neće se mijenjati
Odgovarajući na zahtjev novinara da komentira presudu Vrhovnog suda prema kojoj je branitelju oboljelom od PTSP-a kod kojeg je pronađena manja količina marihuane usvojio žalbu na odluku Županijskog suda o određivanju zatvorske kazne od godinu dana i sve skupa proglasio beznačajnim djelom, a što isključuje kazneni progon, potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor kazala je da neće komentirati sudske odluke.
Dodala je samo kako odredbe Kaznenog zakona koje se tiču tog dijela i dalje ostaju iste, odnosno da se neće mijenjati. >Vlada je protiv dekriminalizacije droga bilo koje vrste i postojeće odredbe KZ-a ostaju na snazi. Smatramo da je svaka droga štetna, a to su pokazala sva istraživanja<, rekla je Kosor.