Svjetski dan učitelja u znaku zaostajanja plaća
- Details
- Rubrika: Obrazovanje
- Datum: 06 Listopad 2008
- Čitanja: 3723



SVJETSKI DAN UČITELJA
Za što su plaćeni učitelji?
Izvori: HINA, drustvoznanja.blog.hr
Ono zbog čega sam se željela baviti učiteljskim poslom nije plaća ili radni uvjeti, već ljubav prema pozivu (zvanju), radost u otkrivanju i prenošenju znanja mladim ljudima, to je bilo presudno.
Rad u prosvjeti omogućuje da pokušaš mladima prenositi životne vrijednosti. To je vrjedniji dio naše profesije.
Jer činjenice se ionako mogu naučiti iz različitih izvora i dobro je da djecu učimo korištenju različitih izvora informacija, a ne samo da ih opterećujemo promjenjivim činjenicama, međutim često se zaboravlja koje bi trebale biti životne vrednote.
Uzmite papir i olovku i pokušajte pobrojati koje vrednote smatrate najvažnijima, kojima bismo trebali poučavati djecu u školi?
Između matematike, prirode, zemljopisa da li se današnji školarci uče i sljedećim vrijednostima:
poštovanju | poštenju | osjećajnosti |
strpljenje | samostalnost | znatiželji |
postojanosti | slobodi | suosjećanju |
razboritosti | jednakosti | velikodušnosti |
ljubaznosti | pravdi | prijateljstvu |
odgovornosti | jednostavnosti | dobrom činjenjenju stvari |
redu | umjerenosti | iskrenosti |
marljivosti | ekološkoj osvještenosti | povjerenju |
mentalnoj higijeni | bontonu | optimizmu |
tjelesnoj higijeni | zahvalnosti | liberalnosti |
disciplini | samopoznavanju | miru |
štednji | samokritičnosti | ljubavi |
razmišljanju | samomotivaciji | radosti |
kritičkiosjećaju | samokontroli | suradnji |
komunikaciji | prihvaćanju | kreativnosti |
toleranciji | dijalogu | |
poduzetnosti | komunikativnosti |
Međutim pitanje je želi li da to činim i moj poslodavac, žele li to od mene roditelji?
Roditeljima je (u pravilu) jedino važno da dijete ima dobru ocjenu. A što se tiče poslodavca, on ne želi kvalitetu.
Poslodavac mi jasno poručuje da je budala svaki onaj učitelj koji radi više od minimuma, jer za taj svoj rad ne će biti ni na koji način dodatno nagrađen.
Naprotiv, učitelji koji su kvalitetni, bivaju kažnjeni dodatnim zaduženjima, a učitelji koji su nekvalitetni bivaju nagrađeni smanjenim zaduženjima.
Nemojte misliti da su u prosvjeti svi učitelji u skladu sa stereotipom Šenoine Branke - velikodušni, požrtvovni, altruistični... Ali nismo zbog toga krivi (samo) mi.
Imamo učitelje kakve želi naš poslodavac, a bit će ih sve manje kvalitetnih, dok god je ovakva situacija...
Izvor: "Za što su plaćeni učitelji?", blog "Društvo znanja", drustvoznanja.blog.hr