Kogo: Konzerviranje limuna
- Details
- Rubrika: Gastronomija
- Datum: 18 Veljaca 2008

Piše: Kogo
Limuni konzervirani (drugi način)
Od 25 dkg gipsa (krede u prahu) napravi se mlakom vodom lagana kaša i u ovome se brzo provalja svaki limun da bude sasvim pokriven. Ostavi se da se na zraku suši i stvrdne, pak se spremi na police, a kad se upotrebljava razbije se gips i dobije se potpuno svježi limun.
Također se limuni mogu konzervirati u parafin, a kada se upotrebljava uroni se u toplu vodu i dobije se opet svjež limun.
Limunova kora
Prije nego se sok iscijedi, dobro se opere i obriše kora limuna. Ostruže se samo gornja žuta kora. Zatim u manju staklenku stavimo par žlica šećera u prahu, pa par žlica ostrugane kore, tako dok se sve ne potroši, a gornji sloj treba da bude šećer ili malo ruma.
Dobro se zaveže i spremi.
Upotrebljava se za čaj i za razne slatkiše kao mirodija.
Limunada za dulje vrijeme
U čistom loncu kuha se 50 dkg šećera u kockama sa 1 litre vode, dobro se opjeni i kad je bistra dolije se 1 litre soka od limuna, koji se procijedi kroz gustu krpu.
Kad je sirup gust kao med ulije se u ugrijanu flašu i mlačno se začepi prokuhanim neupotrebljivim čepovima, pak se spremi na hladno, zračno mjesto.
Vrlo je dobro i ukusno. Ljeti se upotrebljava kao rashlađujuće sredstvo, a zimi kao piće sa vrućom vodom (punč).
Limunada na drugi način
U 1 litru dobrog bijelog vina doda se 1 kg šećera, šipka vanilije i ocijeđeni sok od 12 limuna.
Sve se stavi kuhati 15-tak minuta, a za vrijeme kuhanja dobro se opjeni, oduzme se s vatre, te ohlađeno ulije u flaše i začepi.
Upotrebljava se kao limunada.
Limunov prašak
Uzme se kora od 5 limuna, a poviše nje se izriba 1 kg šećera u kockama i polije sok od 10-12 limuna. Zatim se pažljivo stavi na laganu vatru bez da se pripali.
Netom se učini debela, glatka masa skine se s vatre i istrese u vrećicu od debelog papira i umota. Kad se ohladi, papir se ostrani, masa se dobro smrvi i spremi u flašu i začepi.
Po ukusu se uzme količina ove mase u čašu hladne vode.
Spremanje limuna
Limuni se brzo kvare i rado se posuše, zato ćemo limune staviti u slanu vodu. Nju napravimo od 1 litre vode i 1 male žlice (kućarin) soli. U staklenku stavimo cijele neočišćene limune i zalijevamo sa tom slanom vodom.
Limun koji je narezan stavimo sa narezanom stranom dolje u tanjurić i ulijemo malo slabo zaoctene vode.